Avaleht / Aura vee lugu

    Aura vee lugu

    Aura vee päritolu

    A. Le Coq ammutab Aura vett Lõuna-Eesti puutumatust maapõuest, 410 meetri sügavusest ordoviitsiumikihist. Ordoviitsiumi veekiht on tekkinud 505 miljonit aastat tagasi, mistõttu on meie vesi kaitstud igasuguste välistegurite eest ja rikas looduslike mineraalide poolest.

    Aura vesi sisaldab kõiki algupäraseid mineraalaineid, mis on selle piirkonna ordoviitsiumikihile omased. Just seepärast on Aurast saanud armastatud Eesti vesi, mille pehmet maitset naudivad nii suured kui ka väikesed veesõbrad.

    Kokku on Eesti maapõues seitse peamist põhjaveekihti, alustades ülemisest: kvaternaari, ülemdevoni, devoni, siluri, ordoviitsiumi, kambriumi ja eelkambriumi veekihid. Põhjaveekihid on Eesti erinevates piirkondades maapinnaga võrreldes erinevatel sügavustel. Näiteks Põhja-Eestis on ordoviitsiumikiht 30‒60 meetri sügavusel maapinnast, Lõuna-Eestis asub sama veekiht 400 meetri sügavusel.


    Maapinnale avanevad veekihid, näiteks Ülemiste järv, toituvad sademeveest ning on seetõttu otseselt mõjutatud inimtegevusest ja saastatusest. Allapoole jäävad veekihid toituvad omakorda ülemiste veekihtide veest, kus vesi nii kiiresti kui järvedes ei vahetu. Nendes veekihtides, mis jäävad aga 300‒400 meetri sügavusele, toimub põhjavee toitumine väga aeglaselt ja sealne veevaru on praktiliselt taastumatu ‒ seega mida sügavamalt maapõuest vesi tuleb, seda puhtam ja kaitstum ta kõikide välistegurite eest on.

    Meie organism koosneb 60% ulatusest veest ja seetõttu on vee joomine meile sama oluline kui hingamine. Vesi on Sinu esmane ilutoode, mis peab olema puhas ja kvaliteetne. Aura ph neutraalne vesi just selline ongi.

    Teaduspõhise joogitootjana soovime olla osa inimese tasakaalustatust toitumisest ja toetada oma uuenduslike jookidega inimese heaolu. Vete kategooria tooteportfelli vaata siit.

    Maitseveed ja funktsionaalsed veed

    Poelettidel olev veevalik võtab esmapilgul silma kirjuks. On mulliga ja mullita, kaubanduskettide omamärgitooted, looduslikud mineraalveed, lisaväärtusega veed, maitseveed, funktsionaalsed veed ning seda kõike lisaks erineva suurusega pakendites.

    Jättes kõrvale mulliga ja mullita ning loodusliku mineraalvee, on maitse ja lisaväärtusega vete hulk väga mitmekesine. Orienteeruda aitab siin ainult etiketi lugemine. Kuigi üldjoontes võib neid kõiki nimetada lisaväärtusega veteks, on nad väga erinevad:

    • near water – veed
    • lisaväärtusega veed
    • funktsionaalsed veed

    Near water’ite tooterühm asub, nagu nimi ütleb, vee ja karastusjoogi vahel. Viimase paarikümne aasta jooksul on trend olnud maitsevete suunas, kuna tarbija eelistab leida karastusjoogile alternatiive, kuid soovib, et erinevalt puhtast veest pakuks janukustutaja ka veidi maitseelamust.


    Tavalisest veest eristuvad need kergelt magusa alatooni poolest ning võivad sisaldada mahla ja ekstrakte. Võrreldes karastusjookidega on nende kalorsus aga poole väiksem ning maitse vähem intensiivne, mistõttu kustutavad need paremini janu ja neid on kergem juua. Heaks näiteks on siin Aura Fruit sarja maitseveed.

    Near water’it võid ka kodus ise teha: sega Aura pudelivett või head kraani- või kaevuvett Aura mahlade ja värskete purustatud puuviljadega. Soovi korral lisa pisut mett ja karastav near water ongi valmis!

    Lisaväärtusega vetel on tarbija jaoks janukustutusele või maitseelamusele lisaks vähemalt üks komponent, mis toetab inimese tasakaalustatud toitumist või üldist heaolu. Need pakuvad peale kerge maitse veel mineraale, vitamiine, mahla ja/või looduslikke ekstrakte. Sportliku eluviisiga inimestele sobib janujoogiks ideaalselt Aura magneesiumiga vesi. 410 m sügavuselt Eestimaa põuest pärit puhtale veele on lisatud magneesiumit, mis aitab vähendada väsimust ja kurnatust, aitab kaasa lihaste normaalsele tööle ning aitab hoida luid normaalsena. Gaseerimata vesi on pakendatud mugavasse 0,75-liitrisesse spordikorgiga pudelisse, mida on lihtne sportima minnes kaasa võtta.

    Vitamineral

    Kõige uuemad ja mitmekülgsema koostisega veed selles kategoorias on funktsionaalsed veed. Need toetavad aktiivset elustiili ning sisaldavad taimseid ekstrakte, vitamiine ja mineraaltoitaineid, mis aitavad kaasa normaalsele energiavahetusele ning aitavad vähendada väsimust ja kurnatust. Vitamineral Water on mineraliseeritud veel põhinev vitamiinidega jook, mille väljaarendamisel on silmas peetud inimese organismi erinevaid vajadusi. See on suurepärane alternatiiv karastusjookidele. Vitamineral Power on võimas vitamiinijook: B-grupi vitamiinid (B3, B5, B6, B12), C-vitamiin ja magneesium aitavad kaasa normaalsele energiavahetusele ja aitavad vähendada väsimust ja kurnatust. Tsink aitab kaasa normaalsele makrotoitainete ja süsivesikute ainevahetusele ning valgusünteesile. Kaltsium aitab kaasa normaalsele lihaste tööle.

    Uuenduslike vete seas on valikus infusion water, mis on taimsete ekstraktide baasil valmistatud kergelt gaseeritud vesi väikese mahlaga. Väikese kalorsuse ja meeldiva maitsega infusion water on maitserikas ning pakub värskendavat kosutust kuumal suvepäeval.

    2023. aastal lisandusid Aura tooteperekonda Dr Active Mulliga maitseveed, mis lisaks mahlale sisaldavad ka olulises mahus vitamiine ja magneesiumit, mis on tähtsaks osaks päevasest täiskasvanud inimese vajadusest.

    Pudelist või kraanist?

    Kas valida pudelivesi või eelistada kraanivett? Kuigi keskkonnateadlikud inimesed eelistavad enamasti kraanivett, võib mõnel juhul olla pudelivesi parem valik. Üks oluline argument on pudelivee kvaliteet ja puhtus. Kahjuks ei ole kõikides Eestimaa piirkondades kraani- või kaevuvesi piisavalt kvaliteetne, et see oleks kehale parim ja maitsemeeltele sobiv. Sageli tunneb selle ära juba vee lõhnast.

    Teine argument pudelivee kasuks on mugavus. Pudelivett on lihtne kaasa võtta ja tarbida, eriti trennis, matkal või reisil olles. Kui oled kodust eemal ja meelepärast kodust kraanivett käepärast pole, siis keskkonnateadliku tarbijana võid julgelt eelistada Aura puhast gaasita vett. Juba aastast 2021 on kõik sinises pudelis Aura veed toodetud 100% taaskasutatud plastist pudelites.

    Pandipakendisüsteem kogub kasutatud plastpudelid kokku. Need purustatakse helvesteks, millest valmistatakse uued pudelitoorikud. Toorikud jõuavad A. Le Coqi tehasesse, neist puhutakse uued pudelid ning täidetakse 410 meetri sügavusest maapõuest pärit puhta ja pehme Aura veega. 100% taaskasutatud plastist veepudelite kasutamine on üks samm meie järeltulevatele põlvedele antud lubadusest muuta maailm paremaks paigaks, kus elada. Eesmärk on, et 2030. aastaks oleksid kõik A. Le Coqis toodetavad joogipudelid 100% taaskasutatud plastist.

    Kui palju vett on mõistlik juua?

    Inimese keha koosneb üle 60% ulatuses veest. Täiskasvanud inimene vajab ööpäevas 32 ml vett iga kehakaalu kilogrammi kohta. Kui kaalud 60 kg, siis on Sinu organismi päevane veevajadus 60 x 32 = 1920 ml. Päeva jooksul söödu ja joodu sisaldab rohkelt ka vett (nt 100 g värsket leiba annab umbes 42 g vett, 100 g kurki koguni 96–97 g vett; palju vett saab teest, mahladest, piimatoodetest jms). Seega on normaalse sööja puhul söögi ja joogi arvelt saadava vee kogus 1100–1200 ml. Kui 1920 ml-st võtta maha söögi ning joogiga saadud vee kogus ja ainevahetuses toodetud vee kogus, siis jääb katmata 500–600 ml ehk 2–3 klaasi vett.

    Mõistlik on päeva jooksul aeg-ajalt pisut vett juua, et kokku tuleks paar-kolm klaasi päevas, väga soojal ajal klaas-paar rohkem.

    Vesi aitab kehast välja viia mürke ja toimetab vajalikke toitaineid kõikidesse rakkudesse. Ka väike veepuudus võib anda endast märku väsimuse ja madala energiatasemega. Seetõttu on õige veekoguse tarbimine oluline – see aitab kaasa ka ainevahetusele. Oluline on meeles pidada, et normaalne söömine ja joomine rahuldab ka keha veevajaduse. Janu puhul tuleb alati eelistada tavalist ja lisanditeta joogivett.

    Allikas: Zilmer, Mihkel; Lill, Anne, “Normaalne joomine”.