Rohepööre A. Le Coqis: ettevõte investeerib keskkonda hoidvatesse tegevustesse üle 5 miljoni euro
Varasemad uudised
Eesti suurim joogitootja A. Le Coq esitles täna oma investeeringuid ning esimesi samme puhtama ja parema keskkonna suunas. Fookuses on CO2 jalajälje vähendamine, taastumatute ressursside kasutuse piiramine, panustamine puhtamasse loodusesse, materjalide taaskasutamise suurendamine ning veelgi suurema vastutuse võtmine inimese tervise ja heaolu eest. Sel ja järgmisel aastal investeerib ettevõte keskkonda toetavatesse tegevustesse üle 5 miljoni euro, sh 1,22 miljonit eurot Euroopa Liidu toetusrahadest.
A. Le Coqi juht Tarmo Noop sõnas, et ettevõte astub uude ajajärku, mis toob senisest olulisemalt fookusesse keskkonnateemad ja ettevõtte jalajälje tervikuna. Möödunud aastal alguse saanud tegevustega antakse lubadus järeltulevatele põlvedele jätta maha parem paik, kus elada. „Meid ümbritsevad keskkonnaprobleemid pole enam pelgalt riikidevahelised mured. Me kõik peame võtma vastutuse puhtama ja parema tuleviku eest, tehes samme, mis viivad meid selle eesmärgi poole,“ lausus Noop. Eriliselt suur roll on muudatuste läbiviimisel suurtootjatel, kelle tegevusest sõltub päriselt, kuhu lõpuks välja jõutakse. „Suurtootjatel on küll suurem jalajälg, aga just nemad annavad ka muudatuste tegemisel oluliselt suurema positiivse efekti nii keskkonnale kui ka tarbimisharjumuste muutmisele võrreldes väiketootjatega,“ lausus Noop.
Praeguseks on A. Le Coq teinud juba palju konkreetseid keskkonda hoidvaid samme ja esimeses etapis võetakse ette viis suuremat aspekti. „Tähtsamad investeeringud puudutavad päikesepargi käivitamist ning unikaalse biogaasi- ja reoveepuhastusjaama rajamist, mis võimaldavad tunduvalt vähendada ettevõtte CO2 jalajälge. Lisaks tarbime juba 2020. aasta algusest tehases vaid 100% roheelektrit. Piirame oluliselt esmatasandi plasti kasutamist ning võtame kasutusele 100% taaskasutatud plastist valmistatud veepudelid ja asendame kõikide õllede multipakkide kile looduses laguneva kartongiga. Aastas kasutamata jääva kilega saaks katta teekonna Tartust Pariisi,“ kirjeldas Noop olulisemaid investeeringuid. Erilist rõhku pannakse ka toodete sisule, kus iga toote väljatöötamisel lähtutakse selle tervislikumaks muutmise printsiibist: vähem suhkrut ja lisaaineid ning rohkem naturaalsust, funktsionaalsust ja vitamiine.
Noobi sõnul on taolistest sammudest ja tegevustest rääkimine ülioluline, et aidata viia ühiskonnas läbi jõuline muutus keskkonna parandamise suunas. „Oleme võtnud ette selle sammu ja nüüd ka vastutuse midagi ära teha. Loodame inspireerida ka teisi ja näidata, et maailma rohelisemaks muutmine on võimalik ega ole seejuures liialt keeruline. Ma ei väida, et oleme jõudnud tegutsemisega ideaalsesse tasakaalu, kuid kindlasti oleme sellel teekonnal. Me usume, et ühiskond vajab keskkonnaalaselt paljude ettevõtete suurt pingutust, ning loodame, et see paneb paljusid tootjaid selles suunas tegutsema ja miks mitte ka meist paremini,“ lisas Noop.
A. Le Coq panustab puhtamasse ja paremasse tulevikku viie olulise tegevuse kaudu.
CO2 jalajälje vähendamine
- Alates 2020. aasta algusest on A. Le Coqis kasutusel vaid 100% roheelekter.
- Ettevõte investeeris spetsiaalsesse seadmesse, mis suunab katlamaja suitsugaaside energia tootmishoonete kütteks, vähendades seeläbi fossiilkütusel põhineva energia (maagaasi) tarbimist.
- 2022. aastaks rajatakse tehasesse unikaalne biogaasijaam, mis vähendab tehase maagaasi tarbimist ligi viiendiku võrra.
- 2021. aasta alguses rajati A. Le Coqi logistikakeskusele päikesepark, mis katab suvekuudel ligi poole logistikakeskuse elektritarbimisest.
- Ettevõttes on juurutatud unikaalne Energy Track energiasüsteem ja ISO 50001 energiamärgis, mis annavad märkimisväärse energiakokkuhoiu.
Taastumatute ressursside kasutuse vähendamine
- Ettevõte võtab esimesena Eestis kasutusele 100% taaskasutatud plastist veepudelid.
- Õllede multipakkide kile asendatakse looduses laguneva kartongiga. Aastas kasutatava kilega saaks katta teekonna Tartust Pariisi.
Panustamine puhtamasse loodusesse
- Korduskasutatava taara osatähtsuse suurendamine klaaspakendi hulgas kuni 93%-ni.
- Kasutataval kartongil on FSC (metsade jätkusuutlikkus) sertifikaat ning plastist joogikõrred asendatakse paberist alternatiiviga.
- Koos biogaasijaamaga rajatakse veepuhastusjaam, mis annab linnale tagasi 80% puhtama vee.
Materjalide taaskasutuse ja ringmajanduse edendamine
- Kogu õlletootmise jääk, õlleraba ja -pärm, saab uue elu bioenergia või piimana.
- Ühes aastas saadetakse enam kui 106 miljonit plastist, alumiiniumist, klaasist ja kartongpaberist pakendit uuesti ringlusesse.
Veelgi suurem vastutus inimese tervise ja heaolu eest
- 2025. aastaks vähendatakse toodetes lisatud suhkru osakaalu 15%.
- Iga toote loomisel lähtutakse selle tervislikumaks muutmise põhimõttest: funktsionaalsus, vitamiinid, mineraalid, naturaalsus.
- Üksikutele purgitoodetele lisatakse fooliumkate, et kaitsta nende puhtust.
- Eesmärk on 2023. aastaks suurendada mittealkohoolsete jookide osatähtsust üle 50% ja kasvatada alkoholikategooria mittealkohoolsete jookide müüki kaks korda võrreldes 2020. aastaga.
A. Le Coqi keskkonnaprogrammiga saab lähemalt tutvuda siin.